nic osobistego
O autorze
Zakładki:
Alter ego, czyli inna ja
Bla, bla i nie tylko
Czapki z głów ...
Czytelnia
Dzieciate
Futuryzm
Masaż kubków smakowych
Masaż mózgu
Ratujmy dolinę Rospudy statystyka Lilypie Third Birthday tickers
piątek, 23 lutego 2018
update
W ciągu ostatnich trzech lat (taką przyjmijmy cezurę czasową) ...

- moja córa rośnie - pannica ma prawie 10 lat i nadal niepomiernie zdumiewa mnie to, że z niej robi się kobieta, a u mnie ciągle maj;
- w końcu szczęśliwie rozwiodłam się :)
- wróciłam do panieńskiego nazwiska i faktycznie to trochę tak, jakbym ponownie wyszła za mąż za samą siebie;
- zawodowo - spełniłam marzenie największe i spełniam je w dalszym ciągu;
- nie pomyliłam się - kocham swój zawód
- tego nie wiedziałam - są chwile, kiedy nienawidzę swojego zawodu;
- jestem szczęśliwą posiadaczką kocicy Maine Coon - pomyślałby kto:)
- mam sporą szansę zostać starą babą z kotem :)
- nadal wierzę że znajdę księcia i proszę mnie nie wyprowadzać z błędu (jeśli w nim pozostaję)

No i tyle tak w telegraficznym skrócie.
czwartek, 10 listopada 2016
motto
"W chwili kiedy ktoś obserwuje nasze zachowanie, chcąc nie chcąc dostosowujemy się do wzroku człowieka, który na nas patrzy, i nic z tego, co robimy, nie jest już prawdą. Obecność publiczności, myśl o publiczności oznacza życie w kłamstwie".

Milan Kundera "Nieznośna lekkość bytu".

Dobra zmiana czyli o tym kto co lubi
Amerykanie też mają swoją dobrą zmianę ...

Nasza, polska dobra zmiana mnie osobiście odbija się czkawką, ale gdzieś tam jednak mam świadomość, że kraj nasz prowincjonalny i niezależny (czyt. nic od niego nie zależy) to i szkody wielkiej dla świata nie będzie. Najwyżej trochę wstydu. Jakiś mały gospodarczy kryzys. Trochę straszno i trochę śmieszno.

Ale Stany!??

Czy imperialistyczne ciągoty nie powinny pociągać za sobą daleko dalej posuniętej odpowiedzialności?

Wstyd i strach są niestety adekwatne do pozycji na świecie i terytorium.poniedziałek, 31 października 2016
shock and awe :)
Od ostatniego, mizernego, co tu gadać, wpisu minął rok.
Wszystko się zmieniło, przewróciło do góry nogami, przenicowało, przemieliło i samo się wypluło.
Czytam to co na bieżąco pisałam kilka lat temu i nie wierzę że to ja sama ...
Miałam tyle do powiedzenia, czytałam, interesowałam się światem, ogarniałam.
A teraz ... jest fascynująco, ale jakby bardziej ... ksobnie.
Nie czytam (a jeśli już to z rzadka, jak dopadnę coś super albo fachowe - bo nie mam wyjścia), nie interesuję się - bo mnie tak bardzo mierzi, że ręce i gacie opadają i gadać się nie chce, nie ogarniam - bo nie ogarniam i godze się z bezsilnością.
Wydaje mi się, że już tak nie potrafię. Ale kusi, bo przecież to niemożliwe, żeby po drodze tak dalece zgubić siebie...sobota, 17 października 2015
Księżycowe pływy
Przypomniałam sobie dziś, że drzewiej pisałam bloga.
Wszyscy o tym zapomnieli, włącznie ze mną. Ostatni wpis ... bagatela ... trzy lata temu.

Rozważam powrót, choć nie wiem czy wypada, czy powinnam i czy mogę. Czy dam radę.

Będę miała temat do zastanawiania się przez najbliższe dni.
środa, 01 lutego 2012
Lepszy w garści ...

Wczoraj, w porze wieczornej, moja córka zwróciła się do mnie w te słowa:

"Mamo, chcę jeszcze wróbela".

Zgadnijcie, co było na obiad.

sobota, 06 sierpnia 2011
Prawo serii

W ciągu dwóch tygodni straciłam dwie, ostatnie babcie.


W moim codziennym życiu niby nic się w związku z tym nie zmieniło, a jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że odtąd wszystko jest i będzie już zupełnie inne. Trochę tak jakby moje rodzinne korzenie zostały skrócone o jedno całe pokolenie (rym nie tylko niezamierzony, ale wręcz niechciany. Nie udało mi się wykombinować, jak go uniknąć.)

Summa summarum dużo ostatnio myślę o śmierci.
P.S. W poniedziałek będę musiała złożyć kolejny wniosek o urlop na okoliczność pogrzebu. Tym razem będę już chyba musiała wylegitymować się aktem zgonu, bo przecież nikt nie uwierzy, że co jeden tydzień, to jedna martwa babcia.


czwartek, 30 czerwca 2011
Zakrywam oczy ...
I udam, że nie widzę daty nad ostatnim wpisem. I nie będę obliczać, ile to dni, miesięcy i tygodni minęło od moje ostatniej pisaniny.

Dla mnie właściwie kilka mgnień. W króliczej norze.

To nie znaczy, że jest dobrze.
Bywało dramatycznie. Nie umiem zrozumieć dlaczego to jakoś tak w życiu bywa, że jak się wali to wszystko. Praca, zdrowie, małżeństwo ... Tak jakby się ktoś  cholera uwziął.

W międzyczasie osiwiałam. To nie żart, pod płomiennym rudym jestem biała jak gołąbek. Nie chce mi się wnikać, czy to kolejny defekt genetyczny, czy po prostu starość.

Cały czas jest źle, no może czasem na horyzoncie pojawiają się jakieś przebłyski. Myślę, że może teraz chociaż chwila oddechu, jakaś krótka prosta...

Doszłam do momentu, kiedy Prozac wydaje się bardzo dobrą opcją. Wolałabym jak zwykle myśleć, że twarda ze mnie sztuka i się nie dam, przewalczę, zduszę i wrócę z tarczą. Ale to już za długo trwa, a końca nie widać. Przynajmniej ja go nie widzę. Chyba jednak nie mam siły, nie dam rady tak zupełnie sama.

W sumie na co dzień łykam tyle leków, że jedna pastylka nie zrobi mi żadnej różnicy. I tak czuję się jak lekoman.


P.S. I teraz jak tak sama siebie czytam, to myślę, że jednak chyba powinnam sobie odpuścić i zaniechać pisania, bo truję tak, że sama u siebie wywołuję myśli suicydalne (piękny termin, wyczytany dziś w aktach)
niedziela, 23 stycznia 2011
Pomór w okopach.
W zeszły weekend złożyło nas jakieś wstrętne wirusisko. Nie pamiętam, żebym była tak chora, a tygodniowe zwolnienie (uczciwe L-4) miałam może z rok temu. Zjadliwość tego zarazka doprawdy mnie zaskoczyła. Tosia po raz pierwszy w życiu miała zapalenie oskrzeli (ledwie do dwóch dniach gorączki i pokasływania?!) drugi raz w życiu dostała antybiotyk. No i nadal rzęzi jak stary wiarus. Nie wiem co jest grane, czy to oznacza, że już jest lepiej i po prosty musi "wykaszleć" to co jej zostało, czy jednak nie do końca udało nam się brzydala pokonać. Jutro musimy znowu (po raz trzeci w ciągu ostatniego tygodnia) wybrać się do pediatry, no a ja chyba znowu do lekarza, bo mi w przeciwieństwie do Tosi nie przeszło wcale, po tygodniu siedzenia w domu i zeżartym jednym opakowaniu antybiotyku czuję się dokładnie tak samo beznadziejnie jak w zeszły poniedziałek. I jestem podkurzona własną piramidalną głupotą. Po co ja, do cholery jasnej, dałam sobie zapisać antybiotyk bez wymazu, bez posiewu, na chybił trafił i jak się okazuje kulą w płot. Mało tego, po co ja kretynka go zakupiłam (prawie padłam w tej aptece bo rachunek z dwa syropki na kaszel i tenże antybiotyk - stówka) i go zażyłam. Chyba desperacja jakaś musiała mną kierować. Równie dobrze mogłam pić Tussipect i zażywać aspirynę, na to samo by wyszło.

Boszsz, już nie wiem co mam robić. Na wszystkich frontach same porażki. Gdzie nie spojrzeć wszystko się wali. W zeszłym roku mogłam zaklinać nowy rok, żeby już przyszedł i był lepszy. Teraz już wiadomo, że nic to nie dało. Taka sama dupa, tylko coraz czarniejsza. A moje życie jest obecnie taką bezdenną beznadzieją, że nawet jakbym miała jedno życzenie z nadzieją na spełnienie, to nie wiedziałabym od czego zacząć.

Nie wiem, czy kiedykolwiek czułam się tak samotna jak obecnie. Jeżeli nawet, to musiałam mieć wtedy naście lat i cierpieć na związany z tym wiekiem ból istnienia. Co miało z pewnością, o czym ówcześnie nie mogłam wiedzieć, ten niezaprzeczalny urok, że nie było obarczone całą górą obowiązków, które niezależnie od tego czy mi źle czy nie, same się nie zrobią i nie przewidywało odpowiedzialności za małego człowieka, który odczuwa konsekwencje każdego mojego osobistego dramatu i wynikających z niego decyzji.

Gdzie nie spojrzeć tam pole minowe. Ani sobie popłakać, ani cisnąć talerzem, kiedy przyjdzie ochota. A jak bym chciała sobie jeszcze trochę poodreagowywać to dodatkowo rozwód dołączy do korowodu problemów bliskich i realnych.

Ech ... życie

sobota, 08 stycznia 2011
Opowiedział dzięcioł sowie ...
Właśnie wcięło mi całkiem pokaźną notkę. Nienawidzę bloxa.

Po dwóch miesiącach milczenia i rozważania, czy to aby nie zbyt osobiste, postanowiłam opowiedzieć swoją historię.

W maju zeszłego roku poczułam, że z moim organizmem coś jest nie tak. Osłabienie, uderzenia gorąca i zlewne poty. Ani chybi menopauza - pomyślałam - ale czy to aby nie za wcześnie? Wprawdzie stuknęła mi trzydziecha, ale przecież w końcu półtora roku temu urodziłam dziecko, w lutym skończyłam karmić piersią. Targana wątpliwościami, przy najbliższej okazji udałam się do lekarza pierwszego kontaktu. Pani doktor usłyszawszy moją relację i sugestię, co do przypadłości najoględniej mówiąc wyśmiała mnie. Spojrzała na moją datę urodzenia, po czym oznajmiła mi, że nie będziemy klecić desek na trumnę, że moje objawy do najprawdopodobniej dowód, że organizm wraca do hormonalnej normy. Odetchnęłem z ulgą i odpuściłam sobie temat do czasu, aż objawy nasiliły się na tyle, że życie z nimi stało się niemal nie do zniesienia. Kiedy w czerwcu dopadła mnie mega grypa znowu stawiłam się u lekarza rodzinnego, tym razem innej pani, która na moją relację stwierdziła, że menopauza to może nie, ale najpewniej tarczyca. Zleciła mi podstawowe badania i skierowała do endokrynologa. Po dwóch dniach już wiedziałam, że jest niedobrze. Poziom TSH nie oznaczalny czyli nadczynność tarczycy. Może nawet troszkę mi ulżyło, bo tarczyca przy menopauzie wydawała mi się jakaś taka ... mniej wstydliwa i problematyczna. Jako człowiek, który minął się ze swoim medycznym powołaniem przekopałam internet i w przeciągu kilku następnych miesięcy zrobiłam prywatną specjalizację z endokrynologii. Jakkolwiek paradoksalnie by to nie zabrzmiało nie miałam innego wyjścia. Wizytę u specjalisty najwcześniej jak się dało umówiłam na ... połowę listopada (no comments). Przekonana, że to właśnie tarczyca mi nawala przeczołgałam się przez lato (dosłownie) z jego nieodłącznymi urokami w postaci upałów w okolicach 30 stopni Celsjusza, a często i gęsto nawet ponad. Gdyby nie kapitalny remont mieszkania i zwiększone poczucie odpowiedzialności pewnie bym się położyła i umarła, a tak udało mi się dotrwać do jesieni. We wrześniu udało mi się umówić prywatnie do endokrynologa w Warszawie, którego poleciła mi moja teściowa. Porobiłam badania (na usg wyszły jakieś mikro guzki - zalecono biopsję !?) i w październiku pojechałam. Pan profesor obejrzał moje wyniki, powiedział, że bez wątpienia mam bardzo nasiloną nadczynność i szczerze mówiąc patrzył na mnie trochę tak, jakby się dziwił, że jeszcze żyję. Dostałam jakieś leki na serce (o matko!) i kategoryczne przykazanie zrobienia (jak najszybciej) scyntygrafii. Guzkami kazał się nie martwić, bo raczej nie rakowe, nie ma sensu na razie robić biopsji, zresztą kto by  tam trafił igłą w takie maleństwa 4 mm. Ach, no i Pan Profesor stwierdził, że najlepiej by dla mnie było, gdyby się okazało, że mam w tarczycy guzka, który wytwarza hormony i powoduje całą tą nadczynność. Wtedy guzka się wytnie i po sprawie. A jeśli to nie to? - zapytałam. "Wszystkie inne opcje są dla Pani dużo gorsze" -skwitował guru endokrynologii i to by było na tyle.

Po powrocie do domu pognałam na scyntygrafię, modląc się w duchu, żeby to był guz (??!!) No, ale niestety nie był. Nic dla mnie z tego badania nie wynikało, opisu tyle co kot napłakał i szlag mnie trafił, że badanie za 100 zł może być takie nijakie. No ale jako przykładny pacjent postanowiłam wykonać pozostałe (pewnie mniej ważne) badania zalecone przez Profesora. Na przeciwciała aTPO i aTRAB, które miały za zadanie potwierdzić albo wykluczyć choroby autoimmunologiczne (Hashimoto lub Graves - Basedowa) Po dwóch tygodniach, kupie wydanej kasy i umęczenia objawami moje złe przeczucia się potwierdziły - pierwsze przeciwciała w normie, ale za to drugich - całe mnóstwo. Do endokrynologa ze skierowania szłam więc już z diagnozą, którą sama sobie postawiłam. I po przepłakaniu tygodnia, nawet się z nią pogodziłam. Trudno, przynajmniej wiem co to jest i że lepiej lub gorzej można to leczyć (raczej objawy, a nie chorobę, ale zawsze). Ale jak wiadomo świat jest pełen niespodzianek i zawsze może być gorzej niż jest. Pan doktor w poradni endokrynologicznej na początek przeprowadził ze mną szczegółowy wywiad. Na pytanie o obawy relacjonuję: uderzenia gorąca, potliwość ... Pan mi przerwał - uderzenia? Czy jest pani stale gorąco i jest pani spocona, czy to ma charakter uderzeniowy? No uderzenia - odpowiadam - tak było od samego początku."A miesiączka ostatnia kiedy była?" "W kwietniu. Nie denerwowałam się bo wiem że tarczyca i takie obawy powoduje" "Tak, zaburza cykl menstruacyjny, ale nie aż w takim stopniu. Zalecam skontaktowanie się z ginekologiem i wykonanie badań" I tu nastąpiła przemowa, że autoimmunologiczne choroby tarczycy często występują w tzw.zespołach autoagresji wielonarządowej i że możliwe, że przeciwciała atakują też nadnercza, jajniki i bóg jeden wie co jeszcze. I że brak okresu połączony z uderzeniami gorąca i napadami potliwości możne być objawem przedwczesnej menopauzy. Wychodziłam z gabinetu osłupiała i jednocześnie czułam ogromną wdzięczność do tego lekarza (co tu dużo gadać, w kaczym dole) że umie słuchać i wychwycił coś, co pominął profesor. I czułam, że ma rację, że tarczyca tarczycą, ale jest coś jeszcze na rzeczy.

Popędziłam co sił do jedynego ginekologa - endokrynologa w mieście. Chciałam się umówić prywatnie - pani w recepcji powiedziała, że w tym roku nie ma szans (!?). Uruchomiłam więc wszelkie znajomości, jakie posiadam i zdołałam się dostać do pani pod koniec listopada. Wcześniej miałam zrobić podstawowe badania hormonalne, co uczyniłam. I jak jeszcze przed wizytą dostałam wyniki, już wiedziałam, że jest chujnia. FSH nie tyle powyżej 40 (czegośtam, bo jednostki nie pamiętam) co 56 (norma góra 12) estradiol - w ilościach śladowych. Podczas wizyty pani doktor tylko potwierdziła to, co już wiedziałam. Menopauza. Szanse na dzieci - zero, nawet z in vitro. No może jak mi wyleczą tarczycę to jest szansa na in vitro, ale z komórką dawczyni. Menopauza się nie leczy, nie poprawia, jest nieodwracalna. Podobno zdarzają się cuda i poniżej 5 % kobiet z taką przypadłością zachodzi naturalnie w ciążę, ale ja nie liczę, że kiedykolwiek mnie taki cud spotka. Pan Bóg mnie najwyraźniej nie lubi. Zresztą na ciążę i tak nie mogę sobie pozwolić, bo mam chorą tarczycę, a to olbrzymie zagrożenie. Więc nawet gdybym miała jeszcze trochę czasu, to i tak go nie mam i nie mogę wykorzystać. Dobiło mnie to, że Pani doktor wyglądała na zszokowaną i sprawiała wrażenie, że jest jej szalenie przykro, że nie może mi pomóc ani dać żadnej nadziei. No cóż w końcu mam zaszczyt być tą jedną na 1000 kobiet, dla których życie kończy się po trzydziestce. Dostałam hormonalną terapię zastępczą z perspektywą  stosowania jej przez następne 30 lat,p o to by nie zeschnąć się jak śliwka w najbliższym razie. Zatoczyłam koło, podejrzewałam menopauzę, zdiagnozowałam tarczycę, a w końcu i tak wyszło na to samo.

Od tamtego czasu minęło półtora miesiąca, a ja nadal nie mogę uwierzyć, że mam nie 30 a 50 lat. (biologicznie rzecz ujmując). I że nigdy już nie będę mieć własnych dzieci. Nigdy nie chciałam, żeby Tosia była jedynaczką, uważam to za jedną z większych krzywd jakie można zrobić dziecku. A ja nie nadaję się ma matkę jedynaczki. Adopcja nie wchodzi w grę. Zresztą, kobiecości nie da się adoptować. Pocieszenia, że przecież nie jest tak źle, powinnam się cieszyć, że mam Tosię powodują, że nie wiem czy mam się śmiać, czy walnąć pocieszyciela w zęby. Jak można nie rozumieć, że następnego dziecka pragnie się nie mniej niż pierwszego. Może właśnie dlatego, że wtedy doskonale się wie, co się bezpowrotnie straciło. A szansa na bezdzietne życie (które przecież też może mieć swój urok) już przepadła.

Staram się stworzyć sobie jakiś plan na tę resztę życia, jak mi pozostała. Wyleczę tarczycę (o ile się uda), w tym czasie będziemy zbierać kasę na in vitro. Jeśli tylko będzie taka możliwość, zagram temu staremu dziadu w niebiesiech na nosie. A przed podejściem do in vitro dokonam apostazji. Tak dla jasności w temacie.

No i już. 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24